SSH ile WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu için cPanel, Plesk gibi çözümlerde çeşitli araçlar ve eklentiler olsa da, yüksek bağlantı hızında FTP veya panel arayüzünden dosya transferi ile bu işlemi rahatlıkla yapabiliyor olsak da, SSH ile WordPress kurma ihtiyacı doğabilir. Buna istinaden işlem adımlarını aşağıda adım adım sizlerle paylaşıyor olacağım.

SSH ile WordPress kurulumu yapabilmek için işlem adımları aşağıdaki gibi olacak. Ve bütün bu adımlar ile ilgili detayları sizlerle paylaşıyor olacağım.

  • Bağlantının başlatılması
  • Kurulum dizini seçimi
  • WordPress indirme ve unzip işlemi
  • Dosyaları uygun dizine yerleştirme
  • Yazma izinlerinin ayarlanması (CHMOD)
  • wp-config.php üzerinde FS_METHOD Ayarlaması

SSH ile Sunucu Bağlantısı

Aslında bu yöntem çok basit, sisteminizdeki yetkiler ssh bağlantısı için yeterli değilse sudo ile bağlanmanız gerekebilir. Windows işletim sistemine sahipseniz bu durumda PuTTY gibi alternatif araçları kullanmanız gerekebilir. Mac veya Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlarınız için aşağıdaki adımı uygulamanız yeterlidir.

ssh [email protected]

ssh [email protected] şeklinde bağlantı yaparken yetki ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki komutu girerek sistem parolanızı tamamlayın ve sudo üzerinden güvenli bağlantınızı oluşturun.

sudo ssh [email protected]

Kurulum Dizini Seçimi

Bağlantınızı tamamladıktan sonra wordpress kurulumu yapacağınız dizine gidiniz. Bunun için kullandığınız sunucu, sunucu yönetim panelinize göre root dizininiz değişkenlik gösterebilmektedir. Klasörler arasında gezinerek kendi sunucunuzun root dizinine erişebilirsiniz.

En üst dizine erişim sağlamak için aşağıdaki komutu uygulayın.

cd /

En üst dizine gittikten sonra kurulum yapacağınız dizini bulmak için ls komutu ile içerideki dosya ve klasörleri listeleyebilirsiniz, bulunduğunuz dizini pwd komutu ile görebilirsiniz ve dizinlerin içerisine girmek için yine cd komutunu kullanabilirsiniz. Şimdi kendi root dizinime erişim sağlıyorum.

cd /home/htdocs/vatanlar.com.tr

WordPress İndirme ve Unzip İşlemi

Doğru dizinde olduğunuzdan emin olduktan sonra WordPress’e ait son sürüm dosyalarını indirmemiz gerekiyor. Komut içerisinde belirtilen adres bu tarz kullanımlar için sabit URL içerisinde güncel sürümü saklamaktadır. Aşağıdaki komut yardımı ile dosyaları indirip arşivden çıkartıyoruz.

curl -sL https://wordpress.org/latest.tar.gz | tar xfz -

Bu işlemi tamamladıktan sonra bulunduğumuz dizinde wordpress isminde bir klasör oluşuyor ve indirilen zip dosyası saklanmıyor.

Dosyaları Üst Dizine Çekme

WordPress dosyalarının arşivden çıkarılması üzerine, “wordpress” adında bir klasör oluşur ve dosyalar onun içerisinde barınır. Bunun sebebi arşivin içerisinde dosyaların bu klasör içerisinde yer almasıdır. Biz aşağıdaki komutu kullanarak wordpress klasörünün içine girmeden, klasörün içerisindeki dosyaları bir üst dizine kopyalayacağız.

mv wordpress/* ./

Klasörün içindeki dosyaları bir üst dizine çektikten sonra ls ile dosyaların geldiğini doğrulayın. Daha sonra aşağıdaki komut ile boş wordpress klasörünü silebilirsiniz.

rm -r wordpress

Artık wordpress dosyaları istediğimiz düzende sitemizin root dizininde yer alıyor.

Yazma İzinlerinin Ayarlanması (CHMOD)

Aşağıdaki komutları sırası ile çalıştırarak önce bir üst dizine çıkın, daha sonra sitenizin içerisindeki klasör ve dosyalara gerekli yazma izinlerini tanımlayın.

cd ../
clpctl system:permissions:reset vatanlar.com.tr 775

FS_METHOD Konfigürasyonu

Bu ayarlama ise panel üzerinden yapacağımız dosya indirme işlemlerini FTP bilgilerini panele girmemize gerek kalmadan, WordPress’in kendi indirme metodlarını kullanarak yapmamızı sağlıyor. Aksi halde karşınıza FTP bilgilerinizi isteyen bir pencere çıkabilir.

Aşağıdaki satırı wp-config.php içerisinde uygun bir satıra ekleyiniz. Örn. WP_DEBUG ayarlamasından sonra ekleyebilirsiniz.

define( 'WP_DEBUG', false ); 
define('FS_METHOD', 'direct');

İşte bu kadar! Bu yazı hakkında görüşlerinizi ve sorularınızı aşağıdaki form aracılığı ile iletmeniz beni mutlu edecektir.

Yorum Yapın

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış.